środa, 1 czerwca 2022

Start sondy CAPSTONE opóźniony!

Firma Rocket Lab poinformowała, że start rakiety Elektron z niewielkim orbiterem księżycowym CAPSTONE, nastąpi nie wcześniej niż 13 czerwca br. W komunikacie firmy podano, że przyczyną opóźnienia jest konieczność wykonania dodatkowych testów nowego górnego stopnia rakiety Electron - Photon Lunar - który wyniesie CAPSTONE na trajektorię księżycową.

CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) jest niewielkim orbiterem księżycowym, którego zadaniem będzie przetestowanie i zweryfikowanie stabilności orbity NRHO dla przyszłej stacji kosmicznej Gateway. CAPSTONE krążąc po księżycowej orbicie NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit, w mechanicznym tłumaczeniu "prawie prostoliniowa orbita halo") będzie się zbliżać do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1600 km i oddalać nawet na 70 000 km). Obliczenia komputerowe wskazują, że dzięki specyficznemu balansowi pomiędzy przyciąganiem grawitacyjnym Ziemi oraz Księżyca, orbita ta cechuje się długoterminową stabilnością oraz niskim zużyciem paliwa do jej utrzymania.

Poniżej film przedstawiający misję CAPSTONE na orbicie NRHO.

CAPSTONE jest CubeSatem zbudowanym na lecenie NASA przez firmę Advanced Space w Boulder (Kolorado). Sonda powstała w oparciu o standard 12U (30 x 20 x 20 centymetrów), posiada dwa rozkładane panele baterii słonecznych, własny system napędowy oraz innowacyjny system nawigacyjny. Masa CASTONE wynosi około 25 kilogramów. Start rakiety Electron nastąpi z platformy LC-1A na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Po trzymiesięcznym locie do Księżyca, CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO i rozpocznie swoją 6-miesięczną misję główną.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.