wtorek, 14 czerwca 2022

Zmiana planu misji dla sond Janus

Ogłoszone kilka tygodni temu opóźnienie startu sondy Psyche wpłynie na zmianę misji dwóch niewielkich sond Janus, które mają być wystrzelone razem z Psyche. Jak powiedział kierownik naukowy misji Janus - Dan Scheeres z University od Colorado - opóźnienie startu Psyche na 20 września br., przekreśliło również dotychczasowy plan misji sond Janus.

Dwie bliźniacze sondy Janus (którym nadano nazwy Serenity i Mayhem) miały zostać wystrzelone na początku sierpnia br. Po oddzieleniu od rakiety nośnej każda z sonda miała realizować swoją własną misję. Sonda Janus-A (Mayhem) miała udać się na spotkanie z planetoidą podwójną (35107) 1991 VH, do której miała dotrzeć w 2026 roku. Sonda Janus-B (Serenity) miała udać się do innej planetoidy podwójnej (175706) 1996 FG3 - do której również miała dotrzeć w 2026 roku. Obydwie planetoidy należą do grupy planetoid Apollo oraz są sklasyfikowane zarówno jako planetoidy bliskie Ziemi (tzw. NEO) jak również planetoidy potencjalnie niebezpieczne (tzw. PHA).

Ponieważ w nowych realiach startowych dotychczasowa misja Janus nie może być zrealizowana, zespół planistów aktualizuje listę potencjalnych obiektów do eksploracji. Kluczowymi czynnikami wyboru będą: data startu sondy Psyche, daty przelotów obok planetoid oraz możliwości utrzymania łączności z sondami.

Zdjęcia: NASA/Wikipedia.en

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.