wtorek, 31 maja 2022

Film z rekordowego lotu Ingenuity

NASA opublikowała film z kamery nawigacyjnej helikoptera marsjańskiego Ingenuity, który został nagany w takcie 25 lotu w atmosferze Czerwonej Planety. Wspomniany lot miał miejsce 8 kwietnia br. (Sol 403) - w trakcie nieco ponad 161 sekund helikopter pokonał rekordowy dystans 704 metrów.

Film rozpoczyna się około sekundę po starcie, następnie helikopter po osiągnięciu wysokości 10 metrów, rozpędza się do prędkości 5,5 m/s i rozpoczyna lot w kierunku północno-zachodnim. Pierwszą połowę transy helikopter przeleciał nad polem niewielkich wydm piaskowych, dopiero w drugiej części powierzchnia stała się bardziej skalista i usłana kamieniami. Ostatnie sekundy ukazują w miarę płaski i bezpieczny rejon, gdzie Ingenuity wylądował. Film ze 161,3-sekundowego lotu został został przyśpieszony około pięć razy i trwa mniej niż 35 sekund.

Obecnie helikopter jest nadal bardzo dobrym stanie i inżynierowie przygotowują go do kolejnego - 29 - lotu w atmosferze Marsa. 3 maja (Sol 427) helikopter nie nawiązał łączności z łazikiem Perseverance w przewidzianym czasie. Problem spowodowany był nadmiernym rozładowaniem akumulatorów helikoptera, co doprowadziło do wyłączenia większości jego systemów oraz spowodowało m.in. reset zegara pokładowego Ingenuity. Na szczęście helikopter przetrwał noc i 5 maja nawiązał łączność z oczekującym Perseverance.

Obecnie z powodu zbliżającego się sezonu zimowego niebo nad miejscem lądowania Perseverance jest bardziej zapylone - skutkiem tego jest mniejsza ilość generowanej dziennie energii elektrycznej (co przekłada się na niższy poziom naładowania akumulatorów litowo-jonowych Ingenuity). Kolejnym problemem są coraz niższe temperatury w takcie marsjańskich nocy - zwiększa to dodatkowo ilość energii elektrycznej koniecznej do utrzymania kluczowych elementów helikoptera (m.in. akumulatorów) w korzystnym zakresie temperaturowym ich pracy.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.