poniedziałek, 20 czerwca 2022

Długo wyczekiwane zderzenie już za 99 dni

Do zderzenia sondy DART z Dimorphosem - niewielkim księżycem planetoidy 65803 Dimorphos - pozostało już niespełna 99 dni. Wydarzenie to będzie miało miejsce 27 września br. o godzinie 1:14 czasu polskiego. Tymczasem kontrolerzy - przygotowując się do tego wydarzenia - przetestowali kamerę DRACO i sfotografowali Wegę - bardzo jasną gwiazdę w gwiazdozbiorze Lutni.

Powyższe zdjęcie wykonano 27 maja, gdy kamerę DRACO nakierowano bezpośrednio na Wegę - jedną z najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba, oddaloną o około 25 lat świetlnych od Słońca. Zdjęcie zostało celowo prześwietlone w celu sprawdzenia jak światło rozprasza się w kamerze - widocznych jest sześć tzw. kolców dyfrakcyjnych, które powstają w wyniku ugięcia się światła strukturze podtrzymującej lustro wtórne.

Kamera DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation) jest kamerą wysokiej rozdzielczości - niemal identyczna została umieszczona na pokładzie sondy New Horizons. Zadaniem DRACO będzie nie tylko sfotografowanie planetoidy Didymos (oraz Dimorphosa) ale również wspomaga działanie autonomicznego systemu nawigacyjnego SMART Nav, który ostatecznie nakieruje sondę DART na Dimorphosa.

NASA uruchomiła specjalny licznik, który odlicza dni, godziny, minuty i sekundy do kolizji sondy DART z Dimorphosem. Odliczanie można śledzić na tej stronie.

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.