czwartek, 9 czerwca 2022

ESA wybrała nową misję: Comet Interceptor

8 czerwca specjalna komisja ESA (Science Programme Committee) wybrała do realizacji misję Comet Interceptor - będzie to pierwsza sonda klasy "fast" (F1). Celem jej badań będzie nieznany jeszcze obiekt kosmiczny: może to być pierwotna kometa (np. która po raz pierwszy zbliży się do wewnętrznego rejonu Układu Słonecznego lub znajduje się tam stosunkowo od niedawna) lub nowoodkryty obiekt międzygwiezdny (jak np. ʻOumuamua).

Misja Comet Interceptor będzie składać się z trzech sond: głównej (A) oraz dołączonych do niej dwóch mniejszych próbników (B1 i B2). Sonda główna oraz jeden z mniejszych próbników (B2) zostanie zbudowanych przez ESA, natomiast drugi próbnik (B1) zostanie skonstruowany przez JAXA. Sonda główna zostanie wyposażona w cztery instrumenty: kamera CoCa, kamera/spektrometr MIRMIS, spektrometr masowy MANiaC i czujniki pyłu, pól i plazmy DFP-A. Próbnik B1 zostanie wyposażony w trzy instrumenty: magnetometr/spektrometr masowy jonów PS, kamery HI i WAC/NAC. Próbnik B2 zostanie wyposażony w trzy instrumenty: kamery OPIC i EnVisS oraz czujniki pyłu, pól i plazmy DFP-B2.

Comet Interceptor zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej Ariane 6 (wraz z obserwatorium kosmicznym ARIEL) w 2029 roku. Następnie próbnik zostanie skierowany na orbitę halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, gdzie będzie oczekiwał na rozpoczęcie swojej misji. Gdy tylko odpowiedni obiekt badań zostanie odkryty, Comet Interceptor zostanie do niego skierowany. W odpowiednim momencie dwa niewielki próbniki zostaną oddzielone od sondy głównej, tak aby w momencie przelotu obok jądra komety wykonać kompleksowe pomiary z trzech różnych miejsc w przestrzeni.

Warto dodać, że kierownikiem naukowym zespołu jednego z instrumentów sondy głównej (DFP-A) jest dr hab. Hanna Rothkaehl z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Zdjęcie: Twitter @CometIntercept

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.