piątek, 10 czerwca 2022

Panel baterii słonecznej Lucy powoli otwiera się!

Zespół kontrolerów sondy Lucy kontynuuje obecnie próby rozłożenia zakleszczonego panela baterii słonecznej. Jak wskazują dane telemetryczne przesłane przez sondę, linka jest stopniowo zwijana, a panel powoli otwiera się! Kontrolerzy podkreślają, że nawet w przypadku gdy panel nie zarygluje się w pozycji rozłożonej, to wciągnięta linka wystarczająco usztywni panel umożliwiając kontynuowanie misji zgodnie z planem.

Pierwszą, testową próbę rozłożenia zakleszczonego panela kontrolerzy przeprowadzono w dniu 9 maja - w tym celu użyto dwóch silniczków elektrycznych (głównego i zapasowego), które wygenerowały większy moment obrotowy do zwinięcia fragmentu linki. Dodatkowo aby uniknąć przegrzania silników elektrycznych, to cała operacja wykonana została w kilku krótkich krokach. Późniejsza analiza danych telemetrycznych ujawniła, że silniczki zwinęły fragment linki, dzięki czemu panel nieco rozłożył się.

Ponieważ testowa próba powiodła się, inżynierowie przeprowadzili kolejne próby w dniach 12 i 26 maja oraz 2 czerwca. W ich wyniku panel rozkładał się coraz bardziej, ale nie doszło jeszcze do jego zaryglowania w pozycji całkowicie rozłożonej. 

Kolejne próby zwinięcia linki rozkładającej zakleszczony panel baterii słonecznej zespół zamierza przeprowadzić w ciągu najbliższych kilkunastu dni. 

W międzyczasie zespół kontrolerów przygotowywał się do przeprowadzenia manewru korekty trajektorii sondy, który ostatecznie został wykonany 7 czerwca br. Manewr ten pozwolił skorygować odpowiednio trajektorię sondy przed zaplanowanym na 16 października 2022 przelotem obok Ziemi (który jednocześnie jest manewrem wsparcia grawitacyjnego).

Zdjęcie: Twitter @LucyMission

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.