środa, 15 czerwca 2022

29 lot Ingenuity w atmosferze Marsa

W sobotę - 11 czerwca br. (Sol 465) - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój dwudziesty dziewiąty lot w atmosferze Marsa (jedenasty lot w 2022 roku i pierwszy w sezonie zimowym!). Start miał miejsce około 15:25 lokalnego czasu słonecznego na Marsie - zgodnie z planem pojazd wzbił się z lądowiska Airfield T na wysokość 10 metrów, po czym z prędkością 5,5 m/s wykonał lot w kierunku zachodnim, gdzie wylądował na nowym lądowisku Airfield U. Łącznie w trakcie 66,6 sekund lotu helikopter pokonał dystans 179 metrów.

W rejonie Jezero Crater rozpoczął się sezon zimowy, co oznacza zwiększoną ilość pyłu zawieszonego w atmosferze, skrócenie dnia oraz znacznie niższe temperatury zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Obecnie ilość energii generowanej w ciągu dnia przez Ingenuity jest niewystarczająca - w trakcie marsjańskiej nocy helikopter wyłączają się, a temperatura w jego wnętrzu spada poniżej -80 ℃. Następnego dnia rankiem komputer resetuje się i wznawia działanie, a panel baterii słonecznej ładuje akumulator - w nocy sytuacja powtarza się. Jednak ten nowy tryb pracy helikoptera budzi poważne obawy kontrolerów, ponieważ wzrasta ryzyko uszkodzenia jego urządzeń elektronicznych.

Wydaje się, że pierwszą ofiarą niskich temperatur padł inklinometr - jeden z czujników nawigacyjnych Ingenuity. Jak twierdzi Havard Grip - szef pilotów Ingenuity - jest to bardzo ważny czujnik, ponieważ dostarcza kluczowych informacji o ustawieniu (pochylenie i przechylenie) helikoptera jeszcze przed startem. Dzięki skorygowaniu oprogramowania nawigacyjnego Ingenuity przez kontrolerów naziemnych, rolę inklinometru przejął nieco mniej dokładny układ zawarty w inercyjnej jednostce pomiarowej (IMU). Udany 29 lot Ingenuity jest potwierdzeniem rozwiązania tego problemu.

Łącznie z ostatnim lotem helikopter Ingenuity przebywał w powietrzu przez 55 minut i 11,9 sekundy - w tym czasie przebył odległość 7 kilometrów i 88 metrów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie dwudziestego dziewiątego lotu Ingenuity (11 czerwca br. - Sol 465) przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 15:28:52 lokalnego czasu słonecznego na Marsie).

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.