sobota, 25 czerwca 2022

Sonda Psyche nie wystartuje w 2022 roku!

W piątek 24 czerwca br. NASA ogłosiła, że sonda Psyche - zaprojektowana do zbadania najbardziej "metalowej" planetoidy - nie wystartuje już w 2022 roku. Z powodu zbyt późnego dostarczenia oprogramowania sondy, specjaliści nie mają wystarczająco dużo czasu do ukończenia niezbędnych testów przed zamknięciem się tegorocznego okna startowego. 

W maju br. specjaliści z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie wykryli problem z platformą służącą do testowania oprogramowania sondy (testbed), co spowodowało opóźnienie startu Psyche z 1 sierpnia na 20 września. Chociaż przyczyna problemu z platformą została zdiagnozowana i rozwiązana, specjalistom nie pozostało wystarczająco dużo czasu do przeprowadzenia pełnych testów oprogramowania. W związku z tym podjęto decyzję o przełożeniu startu sondy na kolejne dostępne okno startowe.

Wystrzelenie Psyche w tegorocznym oknie startowym (1 sierpnia do 18 października) pozwoliłoby na dotarcie sondy do planetoidy Psyche już w 2026 roku. Kolejne okna startowe będą dostępne w 2023 i 2024 roku, jednak ze względu na niekorzystne pozycje orbitalne planetoidy i Ziemi, sonda będzie mogła dotrzeć do planetoidy odpowiednio w 2029 i 2030 roku. Dokładne daty nie zostały jeszcze określone.

16 Psyche jest jedną z największych znanych planetoid (średnica około 220 kilometrów), która została odkryta 17 marca 1852 roku przez Annibale de Gasparisa. Krążąc wokół Słońca w głównym pasie planetoid oddala się od Słońca na odległość 498 mln kilometrów oraz zbliża na 376 mln kilometrów. Obserwacje wskazują, że jej powierzchnia w około 90% jest metaliczna (nikiel i żelazo) i w około 10% pokryta skałami krzemianowymi. Naukowcy podejrzewają, że Psyche jest metalicznym jądrem odartym ze skalnego płaszcza znacznie większej (500 km średnicy) planetoidy.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/Arizona State Univ./Space Systems Loral/Peter Rubin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.