środa, 29 czerwca 2022

Panel baterii słonecznej Lucy prawie rozłożony!

W okresie od 9 maja do 16 czerwca kontrolerzy misji sondy Lucy przeprowadzili całą serię prób rozłożenia zakleszczonego panela baterii słonecznych. W ich rezultacie doszło do jego dalszego otwarcia się - obecnie kontrolerzy szacują, że otwarcie wynosi od 353 do 357 stopni (z 360° w przypadku pełnego otwarcia). Co więcej obecnie panel jest znacznie bardziej naprężony, co zapewnia jego lepszą stabilizację produkcji energii elektrycznej.

Na razie dalsze próby rozłożenia panela baterii słonecznych muszą zostać zawieszone, ponieważ sonda wchodzi w okres utrudnionej komunikacji z Ziemią. Ze względu na wzajemne położenie Ziemi, Lucy i Słońca, łączność z sondą w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie możliwa jedynie przez anteny niskiego zysku LGA. Okres ten zakończy się wraz z przelotem Lucy obok Ziemi, do którego dojdzie 16 października br.

21 czerwca sonda po raz drugi odpaliła swój silnik rakietowy. Manewr ten pozwolił skorygować odpowiednio trajektorię sondy, przed zaplanowanym na październik przelotem obok Ziemi (który jednocześnie jest manewrem wsparcia grawitacyjnego).

Zdjęcie: NASA/SwRI/Wikipedia.en

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.