poniedziałek, 27 czerwca 2022

Start CAPSTONE ponownie opóźniony. Aktualizacja 26.06.2022

NASA, Rocket Lab i Advanced Space ogłosiły wspólnie, że zaplanowany na 13 czerwca start rakiety Elektron z CubeSatem CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) nie dojdzie do skutku. Powodem opóźnienia jest konieczność zaktualizowania oprogramowania sondy. Data startu zostanie podana najszybciej jak będzie to tylko możliwe. Aktualizacje daty startu na końcu.

Obecnie CAPSTONE został zainstalowany na górnym stopniu Photon Lunar (w złotej folii na zdjęciu) i oczekuje na start zapakowany w osłonę aerodynamiczną rakiety Electron. Pierwotnie start rakiety Electron z CAPSTONE miał nastąpić 6 czerwca br., jednak z powodu konieczności dodatkowego sprawdzenia stopnia Photon Lunar, data startu została przesunięta na 13 czerwca.

CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) jest niewielkim orbiterem księżycowym, którego zadaniem będzie przetestowanie i zweryfikowanie stabilności orbity NRHO dla przyszłej stacji kosmicznej Gateway. CAPSTONE krążąc po księżycowej orbicie NRHO (Near-Rectilinear Halo Orbit, w mechanicznym tłumaczeniu "prawie prostoliniowa orbita halo") będzie się zbliżać do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1600 km i oddalać nawet na 70 000 km). Obliczenia komputerowe wskazują, że dzięki specyficznemu balansowi pomiędzy przyciąganiem grawitacyjnym Ziemi oraz Księżyca, orbita ta cechuje się długoterminową stabilnością oraz niskim zużyciem paliwa do jej utrzymania.

Poniżej film przedstawiający misję CAPSTONE na orbicie NRHO.

CAPSTONE jest CubeSatem zbudowanym na lecenie NASA przez firmę Advanced Space w Boulder (Kolorado). Sonda powstała w oparciu o standard 12U (30 x 20 x 20 centymetrów), posiada dwa rozkładane panele baterii słonecznych, własny system napędowy oraz innowacyjny system nawigacyjny. Masa CASTONE wynosi około 25 kilogramów. Start rakiety Electron nastąpi z platformy LC-1A na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii. Po trzymiesięcznym locie do Księżyca, CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO i rozpocznie swoją 6-miesięczną misję główną.

Aktualizacja 15.06.2022
NASA, Rocket Lab i Advanced Space ogłosiły wspólnie, że wystrzelenie CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) nastąpi nie wczesnej niż 25 czerwca 2022 roku. 

Aktualizacja 22.06.2022
NASA, Rocket Lab i Advanced Space ogłosiły wspólnie, że start rakiety nośnej Electron z sondą CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) zaplanowany jest na 27 czerwca 2022 roku o godzinie 12:00 czasu polskiego. Po prawie czteromiesięcznej podróży, CAPSTONE wejdzie na orbitę NRHO Księżyca 13 listopada br.

Aktualizacja 26.06.2022
NASA, Rocket Lab i Advanced Space ogłosiły wspólnie, że start rakiety nośnej Electron z sondą CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) zaplanowany jest na 28 czerwca 2022 roku o godzinie 11:55 czasu polskiego. Powodem opóźnienia jest potrzeba wykonania ostatnich testów systemów (nie sprecyzowano jakich). Dodano jednocześnie że jeśli start CAPSTONE odbędzie się przed 27 lipca br. to sonda wejdzie na orbitę NRHO Księżyca 13 listopada br. 

Transmisję na żywo ze startu będzie można oglądać od godziny 11:00 na stronie NASA Live https://www.nasa.gov/nasalive/, stronie Rocket Lab https://www.rocketlabusa.com/live-stream oraz w aplikacji mobilnej NASA.

Zdjęcie: Twitter @RocketLab
Film: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.