wtorek, 21 czerwca 2022

Chiny mają własny plan sprowadzenia próbek z Marsa!

20 czerwca br. Sun Zezhou z Uniwersytetu Nankińskiego zaprezentował chiński plan sprowadzenia próbek marsjańskich na Ziemię. Plan zakłada, że w 2028 roku w kierunku Marsa zostaną wysłane dwa próbniki: lądownik (który pobierze próbki gruntu i wyśle je na orbitę) oraz sondę powrotną (która dostarczy próbki na Ziemię). Próbek możemy spodziewać się na Ziemi już w lipcu 2031 roku - dwa lata przed znacznie bardziej złożoną amerykańsko-europejską misją Mars Sample Return.

Plan zakłada, że w ramach misji Tianwen-3 w listopadzie 2028 w kierunku Marsa wystartuje rakieta nośna Long March 3B z pojazdem powrotnym, natomiast w grudniu 2028 rakieta nośna Long March 5 z lądownikiem i rakietą startową. Pojazd powrotny wejdzie na orbitę Marsa w sierpniu 2029, natomiast lądownik z rakietą wyląduje na powierzchni tej planety we wrześniu tego samego roku. Start rakiety z zebranymi próbkami nastąpi w marcu 2030 roku, przy czym pojazd powrotny po przechwyceniu kapsuły będzie oczekiwał na dogodny moment do rozpoczęcia powrotu na Ziemię. Dogodna okazja nadarzy się w listopadzie 2030 roku tak, by po siedmiomiesięcznym locie międzyplanetarnym w lipcu 2031 kapsuła z próbkami marsjańskimi wylądowała na Ziemi.

Chiński pogram badań bezzałogowych rozwija się bardzo prężnie. Misja Tianwen-1 - obejmująca orbiter wraz z dołączoną kapsułą z lądownikiem i łazikiem Zhurong - została wystrzelona z Ziemi w lipcu 2020 roku.  Po półrocznym locie międzyplanetarnym Tianwen-1 wszedł na orbitę Marsa w lutym 2021, natomiast kapsuła z lądownikiem i łazikiem odłączyła się od orbitera i wylądowała na powierzchni w maju 2021 (Tianwen-1 jest pierwszą chińską misją międzyplanetarną). W ramach misji Tianwen-2 sonda ZhengHe zostanie wystrzelona z Ziemi w 2025 roku i skierowana ku planetoidzie 469219 Kamo'oalewa. Po pobraniu próbek gruntu z powierzchni planetoidy i dostarczeniu ich na Ziemię, ZhengHe poleci w kierunku głównego pasa planetoid, gdzie wejdzie na orbitę wokół jądra komety 311P/PANSTARRS.

Zdjęcie: Twitter @YuqiiQian

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.