czwartek, 23 czerwca 2022

Drugi przelot BepiColombo obok Merkurego

23 czerwca 2022 o godzinie 11:44 czasu polskiego europejsko-japońska sonda kosmiczna BepiColombo przeleciała w odległości 200 kilometrów od powierzchni Merkurego realizując tym samym manewr wsparcia grawitacyjnego. Był to drugi z serii sześciu przelotów tej sondy obok tej planety - BepiColombo wejdzie na orbitę Merkurego 5 grudnia 2025 roku. 

Jak wyliczył Jonathan McDowell - astrofizyk Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics - przelot sondy na wysokości 200 kilometrów nad powierzchnią Merkurego zmienił parametry orbity BepiColombo z (48,3 x 103,7) mln km i nachyleniu płaszczyzny orbity 6,7° na (45,8 x 94,7) mln km i nachyleniu płaszczyzny orbity 5,9°. Dodatkowo wyliczył, że próbnik przebywał w sferze oddziaływania grawitacyjnego Merkurego od 2:57 do 20:35 czasu polskiego.

Sonda BepiColombo składa się z trzech osobnych modułów: japońskiego orbitera Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) oraz europejskiego Mercury Planetary Orbiter (MPO) i modułu napędowego Mercury Transfer Module (MTM). Sondy pozostaną połączone aż do wejścia BepiColombo na orbitę Merkurego.

Zdjęcie u samej góry zostało wykonane 23 czerwca 2022 o godzinie 11:49:22 czasu polskiego przez kamerę inżynieryjną MC-2. Sonda znajdowała się wówczas 920 kilometrów od powierzchni Merkurego. Na zdjęciu widać fragment północnej półkuli planety oraz elementy sondy: antenę komunikacyjną oraz maszt magnetometru MPO. Poniżej to samo zdjęcie ale z opisem niektórych kraterów oraz innych utworów geologicznych.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 23 czerwca 2022 o godzinie 11:51:07 czasu polskiego przez kamerę inżynieryjną MC-3. Sonda znajdowała się wówczas 1406 kilometrów od powierzchni Merkurego. Na zdjęciu widać część południowej półkuli planety oraz fragment kadłuba i antenę wysokiego zysku sondy Mercury Planetary Orbiter.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 23 czerwca 2022 o godzinie 11:55:32 czasu polskiego przez kamerę inżynieryjną MC-2. Sonda znajdowała się wówczas 2862 kilometrów od powierzchni Merkurego. Na zdjęciu widać fragment północnej półkuli planety oraz elementy sondy: antenę komunikacyjną oraz maszt magnetometru MPO.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 23 czerwca 2022 o godzinie 11:48:22 czasu polskiego przez kamerę inżynieryjną MC-1. Sonda znajdowała się wówczas 680 kilometrów od powierzchni Merkurego. Na zdjęciu widać fragment północnej półkuli planety oraz elementy sondy: panel baterii słonecznej oraz fragment izolacji termicznej MTM.

Zdjęcie: ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.