piątek, 3 czerwca 2022

Dwunasty przelot Parker Solar Probe w pobliżu Słońca

2 czerwca 2022 sonda słoneczna Parker Solar Probe po raz dwunasty przeleciała w pobliżu Słońca. Największe zbliżenie sondy do powierzchni Słońca (8,5 milionów kilometrów) miało miejsce o godzinie 0:50 czasu polskiego - sonda poruszała się wówczas z prędkością 586 860 km/h. Jest to już trzeci z kolei tak bliski przelot tej sondy obok naszej gwiazdy - pierwszy (rekordowy pod względem prędkości) miał miejsce 21 listopada 2021, natomiast drugi 25 lutego br.

15 marca 2022 roku w wieku 94 lat zmarł prof. Eugene Parker, amerykański fizyk słoneczny, który jako pierwszy zaproponował ideę istnienia wiatru słonecznego. Za jego ogromny wkład w obecną wiedzę o Słońcu, NASA uhonorowała go nadając jego imię misji kosmicznej - 12 sierpnia 2018 roku Eugene Parker jako jedyny żyjący do tej pory człowiek mógł obserwować start "swojej" sondy: Parker Solar Probe.

Eugene Parker (1927 - 2022)

16 października 2021 sonda wykonała przelot obok Wenus, w wyniku którego trajektoria sondy zbliżyła się do Słońca - kolejny taki przelot obok tej planety nastąpi dopiero 21 sierpnia 2023. Następny przelot Parker Solar Probe w pobliżu Słońca będzie miał miejsce już 6 września 2022. 

Zdjęcia: (1) Wikipedia.en, NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben, (2) John Zich/University of Chicago

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.