czwartek, 23 czerwca 2022

Sejsmometr InSight będzie pracował dłużej!

Kontrolerzy misji lądownika marsjańskiego InSight przygotowują się do przedłużenia pracy jedynego działającego jeszcze instrumentu: sejsmometru - naukowcy chcą aby sejsmometr pracował jak najdłużej, wykrywając jeszcze więcej marsjańskich trzęsień ziemi. Prawdopodobnie odbędzie się to jednak kosztem skrócenia "życia" lądownika.

NASA planowała wyłączenie sejsmometru już pod koniec czerwca br., co zakończyłoby misje naukową InSight. Zaoszczędzona w ten sposób energia elektryczna przeznaczona byłaby do jak najdłuższego przetrwania lądownika w niesprzyjającym środowisku marsjańskim. Naukowcy przekonali jednak kontrolerów do utrzymania włączonego sejsmometru, w celu zarejestrowania jak największej ilości wstrząsów marsjańskich (i zmaksymalizowania wartości naukowej lądownika).

W celu jak najdłuższego utrzymania włączonego sejsmometru kontrolerzy są zmuszeni zdeaktywować specjalne oprogramowanie ochronne lądownika, które w przypadku wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia (np. niska temperatura, zbyt niski poziom naładowania akumulatorów itp.)  wyłącza wszystkie zbędne systemy i oczekuje na instrukcje z Ziemi. Niestety w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii, kontrolerzy będą mieli zbyt mało czasu na reakcję, co prawdopodobnie zakończy się utratą lądownika InSight.

Obecnie trwa misja rozszerzona lądownika InSight. Od chwili lądowania na Marsie w 2018 roku lądownik wykrył ponad 1300 wstrząsów, dostarczając kluczowych informacji pozwalających ustalić grubość oraz skład skorupy marsjańskiej, jego płaszcza oraz jądra. Inne instrumenty naukowe rejestrowały warunki pogodowe, badały grunt pod lądownikiem oraz szczątkowe pole magnetyczne Marsa.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.