środa, 8 czerwca 2022

Kadłub Europa Clipper dostarczony do JPL

Na początku czerwca kompletny kadłub sondy Europa Clipper został przewieziony z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel (stan Maryland) do Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia). Tutaj w ciągu najbliższych dwóch lat inżynierowie i technicy dokończą montaż sondy oraz przeprowadzą testy, które wykażą, czy sonda przetrwa podróż międzyplanetarną do Jowisza oraz jego środowisko radiacyjne.

Aluminiowy kadłub sondy jest wysokim na 3 metry cylindrem o średnicy 1,5 metra, na którym zamontowano elektronikę, kilometry kabli elektrycznych, moduł radiowy, urządzenia systemu kontroli temperatury oraz zbiorniki i oprzyrządowanie systemu napędowego. W kolejnych miesiącach inżynierowie i technicy z  JPL zamontują na kadłubie dziewięć instrumentów naukowych, anteny komunikacyjne, maszty i wysięgniki, wielowarstwową osłonę termiczną oraz baterie słoneczne. Następnie po przeprowadzeniu wszystkich testów (środowiskowych, wibracyjnych, akustycznych, elektromagnetycznych itp.), sonda zostanie przewieziona do Kennedy Space Center, gdzie zostanie ostatecznie przygotowana do startu. Start Europa Clipper na pokładzie rakiety Falcon Heavy zaplanowany jest na październik 2024 roku.

Poniżej film z wypakowania sondy Europa Clipper z kontenera transportowego w pomieszczeniach Jet Propulsion Laboratory.

Europa Clipper jest amerykańską sondą komiczną, której głównym celem badawczym jest czwarty pod względem wielkości księżyc Jowisza - Europa. Sonda wyposażona w dziewięć instrumentów badawczych zostanie wystrzelona z Ziemi w dniach od 10 do 30 października 2024 roku i dotrze do Jowisza w kwietniu 2030 (między innymi dzięki asystom grawitacyjnym z Marsem i Ziemią). W trakcie 3,5-letnej misji po wejściu na orbitę Jowisza, sonda wykona co najmniej 44 bliskie przeloty (od 25 do 2700 km) obok Europy.

Europa Clipper po rozpakowaniu w JPL

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/Johns Hopkins APL/Ed Whitman
Film: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.