niedziela, 3 lipca 2022

Start rakiety Electron z sondą CAPSTONE. Aktualizacja 3.07.2022

28 czerwca 2022 o godzinie 11:55:52 czasu polskiego z platformy startowej LC-1B na Półwyspie Mahia (Wyspa Północna, Nowa Zelandia) wystartowała rakieta nośna Electron z sondą CAPSTONE na pokładzie. Około 9 minut po starcie górny stopień Photon Lunar odłączył się od stopnia drugiego rakiety, a następnie po dwukrotnym odpaleniu silnika znalazł się raz z sondą CAPSTONE na orbicie wokółziemskiej o parametrach: perygeum 250 km, apogeum 1043 km i nachyleniu płaszczyzny orbity 39,1°.  Aktualizacja na końcu.

W ciągu najbliższych pięciu dni górny stopień Photon Lunar będzie podwyższał apogeum orbity CAPSTONE. Szóstego dnia Photon Lunar zostanie odpalony po raz ostatni, aby rozpędzić sondę do prędkości około 39 500 km/h (około 20 minut później CAPSTONE odłączy się od górnego stopnia). W ciągu następnych czterech miesięcy sonda - wspomagana oddziaływaniem grawitacyjnym Słońca - oddali się na około 1,3 mln kilometrów od Ziemi, po czym ponownie zacznie zbliżać się do układu Ziemia-Księżyc. Ostatecznie CAPSTONE wejdzie na księżycową orbitę NRHO 13 listopada br.

Więcej o misji CAPSTONE na tej stronie.

Aktualizacja 3.07.2022
Siódme i ostatnie odpalenie silnika Photon Lunar z próbnikiem księżycowym CAPSTONE zaplanowane jest na 4 lipca o godzinie 8:56 czasu polskiego. Obecnie CAPSTONE znajduje się na orbicie wokółziemskiej o wysokości perygeum 258 km, apogeum 70 215 km, nachyleniu płaszczyzny orbity 39,1° i okresie obiegu 23 godzin i 28 minut. Wcześniej kontrolerzy planowali wykonanie ośmiu odpaleń, ale dzięki znakomitej pracy silnika HyperCurie, szóste i siódme odpalenie zostało połączone w jedno.

Zdjęcie: Rocket Lab
Film: NASA/Rocket Lab/VideoFromSpace

1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.