piątek, 27 sierpnia 2021

Koniec testów James Webb Space TelescopeW czwartek - 26 sierpnia br. - NASA ogłosiła pomyślne zakończenie testów James Webb Space Telescope oraz rozpoczęcie przygotowań do jego przewiezienia do Kourou (skąd zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną). W trakcie ostatnich miesięcy inżynierowie i technicy z Northrop Grumman przeprowadzili testy licznych mechanizmów, urządzeń, siłowników oraz innych systemów teleskopu, aby upewnić się, że to najbardziej skomplikowane obserwatorium kosmiczne będzie funkcjonowało w przestrzeni kosmicznej zgodnie z planem.

W trakcie przygotowań do transportu na najdelikatniejsze elementy i urządzenia teleskopu zostaną założone specjalne osłony a wszystkie ruchome mechanizmy zostaną zaryglowane. W kolejnym kroku korpus teleskopu zostanie opakowany antystatyczną folią i zapakowany do specjalnego klimatyzowanego kontenera transportowego. We wrześniu kontener zostanie załadowany na statek w jednym z portów w Kalifornii i poprzez Kanał Panamski popłynie do Kourou w Gujanie Francuskiej.

Po przybyciu do Gujańskiego Centrum Kosmicznego (zwanego również Europejskim Portem Kosmicznym) teleskop zostanie "rozpakowany" i sprawdzony pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych w trakcie transportu. Tutaj również do zbiorników JWST zostanie załadowane paliwo (hydrazyna N2H4 i czterotlenek dwuazotu - N2O4), konieczne do manewrowania teleskopem w przestrzeni kosmicznej. W dalszej kolejności usunięte zostaną wszystkie osłony oraz rygle, następnie JWST zostanie zainstalowany w kapsule aerodynamicznej i zamontowany na rakiecie nośnej Ariane 5. Ostatni etap ziemskiej podróży teleskopu - przetoczenie zestawu startowego z hangaru na platformę startową - nastąpi dwa dni przed startem. Data startu JWST nadal nie jest sprecyzowana (koniec listopada - początek grudnia 2021).


Zdjęcie: NASA/Chris Gunn
Film: NASA's Goddard Space Flight Center

Poprzednie newsy o JWST

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.