piątek, 9 lipca 2021

JWST przeszedł pomyślnie kluczową weryfikacjęW czwartek - 1 lipca br. - Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) przeszedł pomyślnie kluczowy proces weryfikacji, który otwiera drogę do rozpoczęcia przygotowań do wystrzelenia teleskopu w przestrzeń kosmiczną. Kontrola - przeprowadzona przez inżynierów Arianespace oraz ESA - potwierdziła, że teleskop, rakieta nośna, obsługa oraz infrastruktura naziemna są w pełni przygotowane do startu JWST. 

Kosmiczny Teleskop Jamsa Webba jest wspólnym przedsięwzięciem NASA, ESA oraz CSA (Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej).  W NASA zaprojektowano, zbudowano i kompleksowo przetestowano teleskop, ESA zapewnia jego obsługę startową (z rakietą nośną Ariane 5), natomiast CSA dostarczyła jeden z kluczowych przyrządów obserwacyjnych (FGS/NIRISS).

Pierwsze koncepcje James Webb Space Telescope opracowano w 1996 roku, ze wstępną datą startu w 2007. Jednak z powodu licznych opóźnień konstrukcyjnych i projektowych oraz pandemii COVID-19, data startu opóźniana była kilkunastokrotnie. Obecnie start rakiety Ariane 5 z teleskopem na nastąpić pod koniec listopada lub na początku grudnia 2021. Sumaryczny koszt JWST wynosi obecnie 9,7 miliardów dolarów.

Zdjęcie:  ESA - D. Ducros

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.