piątek, 14 maja 2021

Ostatni test składania lustra teleskopu JWSTWe wtorek - 11 maja 2021 - po raz ostatni przeprowadzono symulację złożenia głównego zwierciadła James Webb Space Telescope. W trakcie testu - przeprowadzonego w pomieszczeniach Northrop Grumman w Redondo Beach - inżynierowie wydali komendy, która zwolniły rygle blokujące boczne części lustra a następnie specjalne siłowniki złożyły je z główną częścią lustra. To jeden z ostatnich testów potwierdzających, że wszystkie ruchome części teleskopu funkcjonują prawidłowo. 

6,5-metrowe zwierciadło główne teleskopu złożone jest z osiemnastu indywidualnych, sześciobocznych luster. Specjalne siłowniki i aktywatory pozwalają na precyzyjne złożenie lustra oraz jego ostateczne dostrojenie. Światło zebrane przez pozłacane powierzchnię luster będzie analizowane przez cztery instrumenty naukowe (kamery, spektrometry i spektrografy). Obecnie start rakiety Ariane 5 z JWST na pokładzie zaplanowany jest na 31 października 2021. Problemy techniczne oraz wielokrotne opóźnienia spowodowały, że do chwili obecnej na projekt wydano około 10 miliardów dolarów.

Poniżej film z podobnego procesu składania głównego lustra, który miał miejsce na początku marca 2020 roku.

Zdjęcie: NASA/Chris Gunn
Film: NASA’s Goddard Space Flight Center

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.