poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Zdjęcia z przelotu Solar Orbiter obok Wenus9 sierpnia 2021 sonda słoneczna Solar orbiter przeleciała w odległości 7995 kilometrów od powierzchni Wenus, realizując tym samym kolejny manewr asysty grawitacyjnej. W ciągu kilkudziesięciu godzin przed przelotem kamera SoloHI (Solar Orbiter Heliospheric Imager) miała okazję wykonać zdjęcia nocnej strony tej planety. Ponieważ kamera ta przystosowana jest do rejestrowania bardzo słabego światła, mocny blask dziennej strony Wenus niemal prześwietlił zdjęcia.

Zdjęcia ukazują Wenus wyłaniającą się z lewej, podczas gdy Słońce znajduje się poza polem widzenia kamery w prawym górnym rogu. Na zdjęciach widać niemal oślepiający blask dziennej strony Wenus, podczas gdy nocna półkula otoczona jest świetlnym łukiem (źródłem tej poświaty jest światło słoneczne odbite od powierzchni Wenus oraz rozpraszane przez gęstą atmosferę tej planety). Na prawo od Wenus, widoczne są jeszcze dwa jasne punkty - to gwiazdy Omicron Tauri (prawa) oraz Xi Tauri (lewa) - obydwie należą do gwiazdozbioru Byka.

Zdjęcia: ESA/NASA/NRL/SoloHI/Phillip Hess

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.