wtorek, 17 sierpnia 2021

12 lot Ingenuity w atmosferze MarsaW poniedziałek - 16 sierpnia br. - helikopter marsjański Ingenuity wykonał swój dwunasty lot w atmosferze Marsa. Start miał miejsce około 15:00 czasu polskiego (około 13:25 lokalnego czasu słonecznego na Marsie). Zgodnie z planem pojazd wzbił się na wysokość 10 metrów nad powierzchnię Marsa, po czym z prędkością 4,3 m/s przemieścił się o 220 metrów w kierunku północno-wschodnim - nad wydmowy rejon South Séítah. Tutaj operując w miejscu wykonał panoramę okolicy a następnie powrócił w okolice dotychczasowego lądowiska (Airfield H) i bezpiecznie wylądował. Łączny czas tego lotu wyniósł 169,5 sekund, w trakcie których przebył dystans 450 merów.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w trakcie dwunastego lotu Ingenuity przez kamerę nawigacyjną (dokładny czas 13:26:41 lokalnego czasu słonecznego na Marsie). 

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.