piątek, 6 sierpnia 2021

9 rocznica lądowania łazika Curiosity na MarsieDziewięć lat temu - 6 sierpnia 2012 o godzinie 7:17 czasu polskiego - na powierzchni Marsa - w rejonie kratera Gale - wylądował amerykański łazik Curiosity. Od tamtej chwili do dziś upłynęło dokładnie 3199 dni marsjańskich (soli), w trakcie których łazik przejechał łącznie 26 kilometrów, wspiął się około 460 metrów ponad miejsce lądowania, wykonał ponad 825 tysięcy zdjęć oraz setki analiz spektralnych i chemicznych. 

Rocznicowy poranek Curiosity spędzi na analizach pobliskich utworów skalnych: "Gabillous" (APXS i MAHLI) oraz "Champs Romain" (ChemCam) - w tym czasie kamera Mastcam sfotografuje okoliczny teren. Następnie łazik wykona krótki 14-metrowy podjazd do kolejnego celu badawczego (wychodni skalnej).

Powyższe zdjęcie zostało wykonane w takcie Sol 3197 (4 sierpnia 2021 o godzinie 4:28 czasu polskiego) przez przednią kamerę Hazcam.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.