sobota, 28 sierpnia 2021

Przygotowania do drugiej próby poboru rdzenia skalnegoŁazik Perseverance przygotowuje się do drugiej próby poboru pierwszego rdzenia skalnego (pierwsza nieudana próba miała miejsce 6 sierpnia). W ostatnich dniach łazik dotarł do grzbietu skalnego, który otrzymał nazwę "Citadelle". Na obszarze "Cytadeli" dostrzeżono niewielki głaz "Rochette", który wydaje się być doskonałym kandydatem do przeprowadzenia drugiej próby poboru rdzenia skalnego.

Przygotowując się do poboru próbki skały inżynierowie określili najpierw miejsce badań porównawczych, z którego zeszlifowano wierzchnią warstwę zwietrzałej skały. Poniższe zdjęcie przedstawia zeszlifowany fragment Rochette oczyszczony dodatkowo przez przyrząd GDRT (dysza zasilana sprężonym azotem z wewnętrznego zbiornika łazika).


Poniżej interaktywna mapa z zaznaczoną trasą oraz miejscem, gdzie obecnie znajduje się Perseverance. Widoczne jest również miejsce w którym obecnie znajduje się helikopter Ingenuity.


Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech
Mapa: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Poniżej wcześniejsze "newsy" z Perseverance i Ingenuityw roli głównej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.