środa, 25 sierpnia 2021

Niecały rok do startu sondy PsycheDo startu amerykańskiej sondy kosmicznej Psyche pozostał niecały rok. Obecnie sonda znajduje się w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, gdzie trwa finalny etap jej montażu. W ostatnim czasie inżynierowie zamontowali na sondzie magnetometr oraz eksperyment technologiczny DSOC (komunikacja laserowa). W kolejnych miesiącach zamontowana zostanie również kamera multispektralna oraz spektrometr promieniowania gamma oraz neutronów. Po zakończeniu montażu sondę czekają testy środowiskowe w komorze próżniowo-termicznej oraz testy wibracyjne. Następnie - w maju przyszłego roku - Psyche zostanie przewieziona do Kennedy Space Center, gdzie zostanie przygotowana do startu.

Start Psyche zaplanowany jest obecnie na 1 sierpnia 2022 (początek okna startowego) na pokładzie rakiety nośnej Falcon Heavy. Niespełna rok później - 23 maja 2023 - sonda przeleci obok Marsa, realizują tym samym jedyny w trakcie misji manewr wsparcia grawitacyjnego. Korzystając z pokładowego napędu elektrycznego (silnik jonowy) sonda dotrze do celu - planetoidy 16 Psyche - 31 stycznia 2026. Po wejściu na jej orbitę przeprowadzi 21-miesięczne badania, które zakończą się w październiku 2027 roku. 

16 Psyche jest jedną z największych znanych planetoid (średnica około 220 kilometrów), która została odkryta 17 marca 1852 roku przez Annibale de Gasparisa. Krążąc wokół Słońca w głównym pasie planetoid oddala się od Słońca na odległość 498 mln kilometrów oraz zbliża na 376 mln kilometrów. Obserwacje wskazują, że jej powierzchnia w około 90% jest metaliczna (nikiel i żelazo) i w około 10% pokryta skałami krzemianowymi. Naukowcy podejrzewają, że Psyche jest metalicznym jądrem odartym ze skalnego płaszcza znacznie większej (500 km średnicy) planetoidy.

Powyższe zdjęcie - wykonane 18 sierpnia 2021 - przedstawia sondę Psyche w takcie montażu. Czerwone walce w jej wnętrzu to zbiorniki sprężonego azotu. Na kratownicy po prawej zostaną zamontowane czujniki magnetometru oraz spektrometru promieniowania gamma oraz neutronów. Za kratownicą widoczny jest natomiast dysk anteny wysokiego zysku.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.