wtorek, 17 sierpnia 2021

Baterie ROSA i kamera DRACO zamontowane na sondzie DARTDwa innowacyjne panele baterii słonecznych (ROSA) oraz główna kamera sondy (DRACO) zostały ostatnio zainstalowane na sondzie DART. Sonda Double Asteroid Redirection Test - znajdująca się obecnie w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory - przygotowywana jest do startu, który nastąpi 24 listopada 2021 z Vandenberg Air Force Base (Kalifornia). 

ROSA to nowatorskie panele słoneczne opracowane głównie na potrzeby Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS oraz przyszłych bezzałogowych misji kosmicznych. Są znacznie lżejsze (o około 20 procent), elastyczne (mogą zostać zwinięte w rulon) i generują więcej energii w porównaniu do tradycyjnych paneli słonecznych. Do ich rozłożenia wykorzystywana jest jedynie energia sprężystości zwiniętego panela (brak mechanicznych części).

DRACO to jedyny przyrząd na pokładzie DART - to kamera o wysokiej zdolności rozdzielczej, która oprócz sfotografowania powierzchni planetoid, będzie pełnić kluczową rolę w nawigacji oraz w ostatecznym nakierowaniu sondy na cel.

Głównym zadaniem 10-miesięcznej misji sondy będzie uderzenie w niewielką (160 metrów średnicy) planetoidę Dimorphos (która krąży wokół znacznie większej - 780 metrów średnicy - planetoidy 65803 Didymos), co spowoduje niewielką zamianę jej prędkości orbitalnej. Szacuje się że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości o około 0,5 mm/s (co skróci okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut). 

Jedynym świadkiem zderzenia będzie niewielki CubeSat  "LICIACube", który zostanie odłączony od DART około kilka dni przed kolizją. Jego zadaniem jest sfotografowanie zderzenia sondy z planetoidą oraz powstającego później pióropusza gazów i pyłu.

Na powyższym zdjęciu inżynierowie montują jeden ze zwiniętych paneli słoneczny do kadłuba sondy. Poniżej film przedstawiający w skrócie przebieg misji sondy DART.

Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman
Film: NASA/Johns Hopkins APL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.