wtorek, 3 sierpnia 2021

Podwójny przelot sond ESA obok Wenus

W dniach 9 i 10 sierpnia br. w odstępie około 33 godzin dojdzie do dwóch przelotów europejskich sond kosmicznych obok Wenus. W pierwszej kolejności 9 sierpnia o 6:42 czasu polskiego sonda Solar Orbiter (współpraca ESA i NASA) przeleci w odległości 7995 km od powierzchni Wenus. Następnie 10 sierpnia o godzinie 15:48 czasu polskiego sonda BepiColombo (współpraca ESA i JAXA) zbliży się na maksymalną odległość około 550 kilometrów do powierzchni tej planety. Taki podwójny przelot jest wyjątkową okazją do zbadania Wenus z dwóch różnych miejsc w przestrzeni.

Niestety nie będzie możliwości sfotografowania Wenus przez główne kamery obydwu sond: Solar Orbiter musi pozostać zwrócony osłoną przeciwsłoneczną w kierunku Słońca, natomiast kamery BepiColombo są zakryte przez moduł transferowy.  Szanse na wykonanie zdjęć Wenus będą mieć natomiast dwie kamery inżynieryjne (monitorują poprawne funkcjonowanie mechanizmów sondy) umieszczone na module transferowym BepiColombo. Na kilka dni przed przelotem szanse na wykonanie zdjęć nocnej strony Wenus będzie miał również instrument SoloHI znajdujący się na sondzie Solar Orbiter. Niestety nie będzie możliwości aby te dwie sondy sfotografowały się nawzajem: nawet w trakcie największego zbliżenia do siebie będzie je dzielić odległość 575 000 km.

Geometria przelotu sond obok Wenus

Jeszcze w tym roku obydwie sondy dokonają kolejnych przelotów obok planet: nocą z 1 na 2 października BepiColombo przeleci (w odległości 200 km) obok Merkurego - głównego celu swojej misji. W 2025 BepiColombo dostarczy na orbitę Merkurego dwie sondy: Mercury Planetary Orbiter (MPO) oraz Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO). Natomiast 27 listopada Solar Orbiter przeleci obok Ziemi (w odległości 460 km), rozpoczynając tym samym swoją misję główną. Kolejne przeloty obok Wenus zwiększą nachylenie orbity Solar Orbiter i pozwolą na obserwację polarnych rejonów Słońca.

Zdjęcia: ESA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.