sobota, 7 sierpnia 2021

Perseverance - nieudana próba poboru pierwszej próbkiDane przesłane 6 sierpnia przez łazik Perseverance wskazują, że pierwsza próba poboru rdzenia skalnego zakończyła się niepowodzeniem. Pierwszy etap poboru przebiegł zgodnie z planem - system SCS (Sampling and Caching System) wwiercił się w skałę na odpowiednią głębokość. Nie doszło jednak do poboru próbki skały, ponieważ po wysunięciu wiertła z otworu, tytanowy pojemnik na próbkę okazał się być pusty. 

W najbliższych dniach inżynierowie będą starali się wyjaśnić co poszło nie tak, gdyż cała zautomatyzowana procedura poboru próbki przeprowadzona została zgodnie ze wcześniejszymi założeniami. W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie - za pomocą kamery WATSON - inspekcja wywierconego otworu, w dalszej kolejności ponownie zostaną przejrzane wszystkie dane telemetryczne zebrane w trakcie procesu wiercenia. Właściwe zbadanie przyczyn porażki tej próby pozwoli opracować nową procedurę, dzięki której kolejne próby poboru będą mogły zakończyć się sukcesem.


Jedną z przyczyn nieudanego poboru próbki może być mała spoistość skały lub jej duże uziarnienie - w rezultacie wycinany rdzeń skalny mógł kruszyć się i rozdrabniać.


Pierwsze zdjęcie przedstawia pusty tytanowy pojemnik na próbkę - na ściankach widać tylko nieco pyłu skalnego. Na drugim zdjęciu widać efekt pracy wiertła (nieco na lewo widać zeszlifowane miejsce badań porównawczych). Trzecie zdjęcie przestawia urządzenie SCS po procesie poboru rdzenia - zewnętrzny brązowy pierścień z czterema zębami skrawającymi to bit wiertła, wewnętrzny złoty pierścień to tytanowy pojemnik na rdzeń skalny (w dużym powiększeniu widać numer seryjny pojemnika - 233).

Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.