wtorek, 8 czerwca 2021

Kolejne opóźnienie startu James Webb Space TelescopeW trakcie wtorkowej (1 czerwca) konferencji prasowej, kierownik projektu JWST z ramienia Arianspace Beatriz Romero powiedziała, że z powodu nieoczekiwanych trudności opóźniony zostaje start rakiety Ariane 5 z teleskopem JWST na pokładzie. Według obecnych ustaleń start nastąpi w drugiej połowie listopada lub na początku grudnia br. - dokładna data zostanie podana latem lub z początkiem jesieni. Trudności napotkano m.in. w przygotowaniu teleskopu do transportu, z rakietą Ariane 5 oraz przygotowaniem samego kosmodromu Kourou.

Obecne plany przewidują, że teleskop JWST zostanie złożony i zapakowany do specjalnego kontenera transportowego pod koniec sierpnia. Następnie zostanie przetransportowany drogą morską do Gujany Francuskiej, gdzie przez kolejne kilkadziesiąt dni będzie przygotowywany do startu. Problem z rakietą Ariane 5 dotyczy problemu z separacją osłony aerodynamicznej, która wystąpiła w trakcie startu w sierpniu 2020. Inżynierowie uspokajają jednak że problem ten został już zdiagnozowany i usunięty. Największe obawy związane są z przygotowaniem samego kosmodromu, którego działalność została znacznie ograniczona ze względu na COVID-19.

Zdjęcie: NASA

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.