wtorek, 3 sierpnia 2021

Sonda Lucy przetransportowana na FlorydęW piątek 30 lipca br. sonda Lucy dotarła do Kennedy Space Center na Florydzie. Klimatyzowany kontener z sondą został najpierw przetransportowany drogą lądową z budynków producenta sondy (Lockheed Martin Space) w Littleton do bazy lotniczej Buckley Space Force Base w Aurora (Kolorado). Następnie drogą powietrzną - na pokładzie wojskowego samolotu transportowego C-17 - dotarł do Kennedy Space Center. Z lotniska kontener ponownie transportem kołowym przewieziono do nieodległego budynku Astrotech Space Operations, gdzie sonda zostanie przygotowana do startu.

W kolejnych dniach kontener został przemieszczony do sterylnych pomieszczeń Astrotech, gdzie został otwarty a sonda poddana inspekcji. Obecnie Lucy jest przygotowywana do ostatnich testów przedstartowych, które obejmują testy oprogramowania, testy poszczególnych systemów sondy oraz przyrządów naukowych, testy załadunku paliwa do zbiorników itp. Start sondy na pokładzie rakiety nośnej Atlas V zaplanowany jest obecne na 16 października 2021 - w przypadku jakichkolwiek kłopotów start można będzie przeprowadzić trakcie kolejnych 23 dni.

Zdjęcie: NASA/Kim Shiflett

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.