wtorek, 7 grudnia 2021

Sukces testu łączności łazika Zurong z orbiterem Mars ExpressW listopadzie br. europejski orbiter marsjański Mars Express przeprowadził serię testów komunikacyjnych, w trakcie których prowadzono odbiór danych nadawanych przez chiński łazik Zhurong. Eksperyment zakończył się pomyślnie: po odbiorze danych przez Mars Express i przekazaniu ich na Ziemię, chińscy kontrolerzy łazika Zhurong potwierdzili poprawność otrzymanych danych.  

Standardowa procedura obioru danych z łazika przez orbiter wygląda następująco: orbiter wchodząc w pole widzenia anten łazika wysyła do niego sygnał inicjujący komunikację. Łazik w odpowiedzi wysyła do orbitera sygnał gotowości do rozpoczęcia retransmisji danych. Dopiero po tej wstępnej - ale kluczowej - procedurze następuje właściwa transmisja danych. 

Jednak w przypadku łazika Zhurong i orbitera Mars Express (oraz innych orbiterów NASA i ESA) występuje pewien problem: systemy komunikacyjne obydwu próbników nie są w pełni kompatybilne. Łazik Zhurong nie jest zdolny do odebrania sygnału inicjującego komunikację z Mars Express. Na szczęście Mars Express może odbierać dane, które nadaje łazik Zhurong. 

Testowana procedura wyglądała następująco: gdy Mars Express zbliżył się do miejsca lądowania Zhurong, włączył swój odbiornik radiowy i nasłuchiwał transmisji radiowej z powierzchni Marsa. Po wykryciu sygnałów z łazika, automatycznie rozpoczął rejestrację danych. Po zakończeniu transmisji Mars Express zwrócił swoje anteny w kierunku Ziemi i rozpoczął retransmisję. Gdy dane zostały odebrane w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, zostały przekazane zespołowi kontrolerów łazika Zhurong do dalszej analizy.

Zdjęcie: ESA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.