czwartek, 23 grudnia 2021

Pierwsze zdjęcia z sondy DART7 grudnia - niemal dwa tygodnie po wystrzeleniu z Ziemi - sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) włączyła swoją główną kamerę DRACO, a następnie wykonała i przesłała na Ziemię swoje pierwsze zdjęcie z przestrzeni kosmicznej. Na zdjęciu można odnaleźć dwanaście gwiazd znajdujących się na granicy gwiazdozbiorów: Perseusza, Barana i Byka. Krystalicznie czyste niebo i ostre obrazy gwiazd potwierdziły, że kamera bardzo dobrym stanie przetrwała wstrząsy i wibracje w trakcie startu oraz późniejszą adaptację do próżni i chłodu przestrzeni kosmicznej.

Kilka dni później - 10 grudnia - kamera DRACO została skierowana na gromadę otwartą Messier 38 (M38), która znajduje się w odległości 4200 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Woźnicy. Sfotografowanie takiej gromady gwiazd pozwala na scharakteryzowanie ewentualnych niedoskonałości układu optycznego kamery jak również skalibrować tzw. "jasność obiektywu".

Drugie zdjęcie wykonane przez DRACO. Zdjęcie: NASA/Johns Hopkins APL

DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation) jest kamerą o wysokiej zdolności rozdzielczej, której konstukcja wywodzi się z kamery LORRI zamontowanej na sondzie New Horizons. DRACO jest jedynym przyrządem naukowym sondy DART przeznaczonym do sfotografowania z dużą rozdzielczością przestrzenną planetoidy Didymos oraz jej księżyca Dimorphosa. W ostatniej fazie lotu (ostatnie kilkanaście godzin przed uderzeniem sondy w Dimorphosa) kamera ta będzie współpracować z automatycznym systemem naprowadzania.

Zdjęcia: NASA/Johns Hopkins APL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.