czwartek, 30 grudnia 2021

Mechanizm DTA teleskopu JWST pomyślnie rozłożonyW dniu wczorajszym (29 grudnia) zespół kontrolerów misji przeprowadził udaną operację rozłożenia mechanizmu DTA (Deployable Tower Assembly), dzięki czemu, zabudowa zwierciadła głównego OTE (Optical Telescope Element) wraz z przedziałem instrumentów naukowych ISIM (Integrated Science Instrument Module) została uniesiona o 1,22 metra ponad przedział serwisowy (spacecraft bus). Ta dodatkowa przestrzeń zapewni lepszą izolację termiczną zwierciadła i instrumentów naukowych oraz jest konieczna dla poprawnego rozłożenia osłony przeciwsłonecznej.

Podobnie jak poprzednie operacje tego typu, rozłożenie DTA zajęło kilka godzin: należało m.in. zwolnić rygle blokujące DTA w pozycji startowej, zapewnić właściwą temperaturę kluczowego mechanizmu rozkładającego, czy też przygotować i skonfigurować aparaturę oraz oprogramowanie wspomagające i monitorujące proces rozkładania mechanizmu DTA. Jak podaje NASA, operacja ta rozpoczęła się o 15:45 czasu polskiego i zakończyła się o 22:24.

Na dzień dzisiejszy (30 grudnia około 15:20 czasu polskiego) zaplanowano odblokowanie i rozłożenie klapy AMF (Aft Momentum Flap) oraz zwinięcie membrany chroniącej spakowaną osłonę przeciwsłoneczną na skrzydłach UPS. Klapa AMF pozwoli zminimalizować wpływ ciśnienia światła słonecznego działającego na osłonę przeciwsłoneczną, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa do kontroli orientacji przestrzennej teleskopu (konkretnie do tzw. rozładowania pędu (momentu pędu) akumulującego się na kołach reakcyjnych).

W dniu wczorajszym NASA podała wielkości zmian prędkości, które są efektem przeprowadzenia korekt MCC-1a i MCC-1b (odpowiednio 20,0 m/s i 2,8 m/s). Jednocześnie poinformowano, że bardzo precyzyjne wystrzelenie teleskopu JWST przez rakietę Ariane 5, pozwoliło na zaoszczędzenie dużych ilości paliwa i znaczne wydłużenie żywotności teleskopu (ponad zakładane 10 lat).

Na powyższym zdjęciu przedstawiony jest stan JWST w chwili obecnej: widać większą przestrzeń pomiędzy zabudową teleskopu a przedziałem serwisowym i płaszczyzną skrzydeł UPS. Poniżej film wykonany w takcie testów naziemnych i przedstawiający operację rozłożenia DTA (od 30 sekundy).

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.