poniedziałek, 27 grudnia 2021

James Webb Space Telescope pomyślnie wystrzelonyZgodnie z planem tj. 25 grudnia o 13:20 czasu polskiego z platformy startowej ELA-3 Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystartowała rakieta nośna Ariane 5 z James Webb Space Telescope na pokładzie. Start przebiegł pomyślnie i 27 minut i 7 sekund po zapłonie silnika Vulcain, teleskop JWST oddzielił się od rakiety i rozpoczął samodzielny lot w kierunku punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce.

Cała operacja przedstartowa rozpoczęła się 11 godzin i 23 minuty przed startem Ariane 5 od sprawdzania systemu eklektycznego rakiety. 4 godziny i 38 minut przed startem rozpoczęto załadunek ciekłego wodoru i tlenu do zbiorników pierwszego stopnia, natomiast 45 minut później rozpoczęto załadunek do zbiorników drugiego stopnia. 1 godzinę i 15 mint przed startem miała miejsce ostatnia procedura sprawdzania systemów rakiety, teleskopu, urządzeń naziemnych, stacji śledzenia i stacji odbioru danych telemetrycznych: w jej wyniku - 15 minut przed startem - wszyscy kontrolerzy potwierdzili gotowość systemów do lotu. Cztery minuty przed startem zamknięto zawory upustowe w zbiornikach ciekłego wodoru i tlenu, w związku z czym ciśnienie w ich wnętrzach zaczęło rosnąć do wartości startowych. Minutę przed startem rakieta Ariane 5 została przełączona na własne źródła energii elektrycznej, natomiast 5 sekund przed odpaleniem silnika Vulcain, od rakiety zostały odłączone wysięgniki z liniami zasilającymi rakietę w paliwo. Ostatecznie cztery sekundy przed zapłonem silnika kontrolę nad startem przejął komputer pokładowy Ariane 5.

Sekwencja startowa rozpoczęła się w T - 0,0 sekundzie od zapłonu silnika Vulcain - po upewnieniu się o jego poprawnej pracy - w T + 7,01 sekundy odpalono dwie boczne rakiety na paliwo stałe, w wyniku czego w T+ 7,3 sekundy rozpoczęło się wznoszenie rakiety. W T + 2 minuty i 22 sekundy nastąpiło oddzielenie wypalonych już rakiet na paliwo stałe, następnie w T + 3 minuty i 26 sekund odłączono niepotrzebną już osłonę aerodynamicznej (wówczas pierwsze sygnały telemetryczne bezpośrednio z JWST dotarły do stacji odbiorczej). W T + 8 minut i 47 sekund wyłączył się silnik Vulcain, chwilę później nastąpiło odłączenie pierwszego stopnia i niemal natychmiastowy zapłon silnika drugiego stopnia HM-7B. 16 minutowa i 6 sekundowa praca silnika drugiego stopnia wprowadziła teleskop JWST bezpośrednio na trajektorię wiodącą w kierunku punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. Ostatecznie w T + 27 minut i 7 sekund James Webb Space Telescope oddzielił się od rakiety nośnej i rozpoczął samodzielny lot. Około 2 minuty po oddzieleniu od rakiety nośnej nastąpił pierwszy krytyczny moment misji - rozłożenie panela baterii słonecznych - cała operacja przebiegła bez żadnych zakłóceń.

JWST kilkanaście sekund po odłączeniu od drugiego stopnia rakiety nośnej. Zdjęcie z kamery umieszczonej na drugim stopniu. Zdjęcie: NASA/ESA/Arianespace/CSA/CNES

Poniżej pełny film z wystrzelenia James Webb Space Telescope w przestrzeń kosmiczną. Start rozpoczyna się w 1:35:16 filmu. Odłączenie teleskopu od rakiety nośnej w 2:03:14.

Zdjęcie u góry: ESA/CNES/Arianespace

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.