wtorek, 28 grudnia 2021

JWST rozłożył antenę GAA


26 grudnia - chwilę po godzinie 16:00 czasu polskiego - zespół kontrolerów aktywował proces rozłożenia mechanizmu anteny (Gimbaled Antenna Assembly, w skrócie GAA), która umożliwi wysokoprzepustową transmisję danych z JWST do stacji odbiorczej (w dwóch sesjach łączności dziennie pozwoli przesłać nawet po 28,6 GB danych na Ziemię). Rozłożenie mechanizmu i przetestowanie anteny trwało około godziny.

W ciągu kolejnych kilku godzin kontrolerzy aktywowali również zespół czujników temperatury oraz tensometrów (czujników do pomiaru naprężenia). 

Poniżej zdjęcie nieba wykonane 26 grudnia o godzinie 0:23 czasu polskiego (czyli 10 godzin po starcie), na którym na tle gwiazd gwiazdozbioru Erydanu udało się zauważyć oddalający się od Ziemi James Webb Space Telescope oraz drugi stopień rakiety nośnej. Zdjęcia wykonali Stanislav Melnikov, Christian Högner i Bringfried Stecklum za pomocą teleskopu Obserwatorium Karla Schwarzschilda znajdującego się w miejscowości Tautenburg (okolice Jeny).

Zdjęcie JWST oraz drugiego stopnia rakiety nośnej uchwycone na tle gwiazdozbioru Erydanu. Zdjęcie: Stanislav Melnikov, Christian Högner i Bringfried Stecklum.

Zdjęcie u góry: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.