piątek, 24 grudnia 2021

Ariane 5 z JWST na platformie startowejW dniu wczorajszym (23 grudnia br.) specjalny transporter z rakietą Ariane 5 i James Webb Space Telescope opuścił Budynek Montażu Końcowego (FAB) i został przemieszczony na oddaloną o około 2 kilometry platformę startową ELA-3. Cała operacja pomimo padającego chwilami deszczu potrwała około 2 godziny. Po ustawieniu na platformie, inżynierowie i technicy połączyli Ariane 5 z systemami załadunku paliwa oraz z różnymi układami elektrycznymi i komunikacyjnymi.

W kolejnych godzina zostaną przeprowadzone ostatnie testy, a następnie zarówno rakieta nośna jak i teleskop James Webb Space Telescope zostaną skonfigurowane do startu. Start zaplanowany jest na 25 grudnia na godzinie 13:20 czasu polskiego.

NASA zaplanowała transmisję na żywo ze startu Ariane 5 z JWST na pokładzie. Transmisja rozpocznie się o godzinie 12:00 czasu polskiego (plus, minus kilka minut) i będzie ją można oglądać na stronie NASA TV, NASA Live oraz na kanale YouTube. Relację będzie można również śledzić na kanałach społecznościowych NASA: Twitter, Facebook oraz na Twitchu i w aplikacji mobilnej NASA.

Zdjęcie: ESA - S. Corvaja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.