poniedziałek, 27 grudnia 2021

Manewr korekty trajektorii JWST (MCC-1a) wykonany26 grudnia o godzinie 1:50 czasu polskiego rozpoczęto 65-minutowy manewr korekty trajektorii (MCC-1a) James Webb Space Telescope. Manewr ten był konsekwencją niedokładności wystrzelenia JWST przez Ariane 5: drugi stopień rakiety celowo nadał teleskopowi JWST nieco za małą prędkość, aby ten bezpośrednio dotarł w pobliże punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce.

Z kolei aby skorygować zbyt dużą nadaną prędkość teleskop JWST musiałby zmienić swoją orientacje w przestrzeni o 180 stopni - co wystawiłoby zwierciadło teleskopu oraz moduł instrumentów naukowych na bezpośrednie promienie Słońca - w konsekwencji ich przegrzanie i prawdopodobnie uszkodzenie.

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przeprowadzony zostanie również dużo krótszy manewr korekty (MCC-1b), który dokładnie dopasuje trajektorię lotu JWST do punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. 29 dni po starcie przeprowadzony zostanie trzeci manewr korekty trajektorii (MCC-2), który wprowadzi ostatecznie teleskop na orbitę halo wokół punktu L2.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.