niedziela, 19 grudnia 2021

Start JWST zaplanowany na 24 grudniaTechnicy i inżynierowie pomyślnie rozwiązali problem z komunikacją pomiędzy JWST a rakietą nośną, wobec czego wznowiono dalsze przygotowania przedstartowe. Start oficjalnie zaplanowany jest na 24 grudnia br. (piątek) na godzinę 13:20 czasu polskiego. Wcześniej - 21 grudnia (wtorek) - odbędzie się ostateczny sprawdzian gotowości startowej Ariane 5 i JWST, natomiast 22 grudnia (środa) rakieta wraz z teleskopem zostanie przetransportowana na platformę startową ELA-3.

W sobotę 18 grudnia teleskop JWST został ostatecznie zamknięty w kapsule aerodynamicznej. Na powyższym zdjęciu widać osłonę aerodynamiczną opuszczaną na teleskop JWST. Technicy ubrani w żółte kombinezony są prawdopodobnie ostatnimi ludźmi, którzy "na żywo" widzieli teleskop JWST na Ziemi. 

Kapsuła aerodynamiczna ma 5,4 metrów średnicy i wysokość 17 metrów i została zbudowana przez szwajcarską firmę RUAG Space. W trakcie transportu na platformę startową oraz w trakcie oczekiwania na start, kapsuła zapewnia utrzymanie w jej wnętrzu właściwej wilgotności i temperatury powietrza. W trakcie startu osłona ochrania częściowo ładunek przed silną wibracją i hałasem oraz przed potężnym naporem powietrza (ciśnienie dynamiczne) działającym na przyśpieszającą rakietę. Kilka minut po starcie na wysokości około 100 kilometrów osłona aerodynamiczna jest odrzucana i po krótkim, bezwładnym locie wpada do Atlantyku.

Zdjęcie: ESA-Manuel Pedoussaut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.