wtorek, 14 grudnia 2021

JWST zamontowany na rakiecie nośnej Ariane 5


W sobotę - 11 grudnia br. - James Webb Space Telescope został zamontowany na rakiecie nośnej Ariane 5, która 22 grudnia wystrzeli teleskop w przestrzeń kosmiczną. Cała operacja uniesienia teleskopu z platformy transportowej i opuszczania go na rakietę była przeprowadzona w niezwykle delikatny sposób -  w celu uniknięcia jakiegokolwiek zanieczyszczenia teleskopu, zadbano również o wysoką czystość i sterylność powietrza w pomieszczeniu.

James Webb Space Telescope - zamknięty w specjalnym klimatyzowanym kontenerze transportowym - został przewieziony do budynku montażu końcowego 7 grudnia. Rakieta nośna Ariane 5 trafiła tam kilka dni wcześniej: 29 listopada. Po zamontowaniu teleskopu na rakiecie nośnej kolejnym etapem będzie zamontowanie wokół niego osłony aerodynamicznej.

Zdjęcie u góry: technicy kontrolują ostatnią fazę opuszczania teleskopu na rakietę Ariane 5 - rozpostarta folia zapewnia wysoką czystość powietrza w najbliższym otoczeniu teleskopu. Poniżej moment przewożenia kontenera z teleskopem do budynku montażu końcowego.

Zdęcie: ESA/CNES/Arianespace

Zdjęcie u góry: ESA-Manuel Pedoussaut 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.