wtorek, 7 grudnia 2021

JWST załadowany paliwem3 grudnia br. zakończono dziesięciodniową operację załadunku materiałów pędnych do zbiorników James Webb Space Telescope. Do dwóch oddzielnych zbiorników załadowano odpowiednio 79,5 litrów czterotlenku azotu (utleniacz) oraz 159 litrów hydrazyny (paliwo). Materiały pędne będą wykorzystane do przeprowadzenia niezbędnych korekt trajektorii lotu teleskopu.

Ze względu na silną toksyczność materiałów pędnych cała operacja załadunku do zbiorników teleskopu była prowadzona przez specjalnie przeszkolonych techników ubranych w szczelne kombinezony. Kolejny etap przygotowań przedstartowych to zamontowanie teleskopu na szczycie rakiety Ariane 5 a następnie zamknięcie go osłoną aerodynamiczną. Start rakiety Arian 5 z James Webb Space Telescope zaplanowany jest obecnie na 22 grudnia br. o godzinie 13:20 czasu polskiego. 

Zdjęcie: ESA/CNES/Arianespace

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.