wtorek, 28 grudnia 2021

Drugi manewr korekty trajektorii (MCC-1b) JWST wykonany28 grudnia o godzinie 1:20 czasu polskiego (dokładnie 60 godzin od momentu startu) rozpoczął się 9-minutowy i 27-sekundowy manewr korekty trajektorii (MCC-1b) James Webb Space Telescope. Był to drugi manewr korekty, który już bardzo precyzyjnie zminimalizował niedokładność wystrzelenia JWST przez drugi stopień rakiety Ariane 5. Trzeci manewr korekty (MCC-2) zostanie przeprowadzony 29 dni po starcie i jego celem jest wprowadzenie JWST na orbitę halo wokół punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce.

Drugi stopień rakiety celowo nadał teleskopowi JWST nieco za małą prędkość, aby ten dotarł bezpośrednio w pobliże punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. Ten niedobór prędkości został skorygowany przez manewry MCC-1a i MCC-1b. Z kolei aby skorygować zbyt dużą prędkość, teleskop JWST musiałby zmienić swoją orientacje w przestrzeni o 180 stopni - co wystawiłoby zwierciadło teleskopu oraz moduł instrumentów naukowych na bezpośrednie promienie Słońca - w konsekwencji ich przegrzanie i prawdopodobnie uszkodzenie.

Jak podaje Jonathan McDowell, w dniu wczorajszym (27 grudnia) o godzinie 20:58 czasu polskiego James Webb Space Telescope przeciął orbitę Księżyca (około 377 000 kilometrów od Ziemi) i kontynuuje swój lot w kierunku punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce. Nie było żadnego zagrożenia zderzeniem z Księżycem, ponieważ w tym czasie znajdował się niemal w przeciwnym punkcie swojej orbity.

Na dzień dzisiejszy (28 grudnia) zaplanowano rozłożenie przedniego skrzydła UPS (około 13 czasu polskiego), a następnie tylnego skrzydła UPS (około 17 czasu polskiego) osłony przeciwsłonecznej.

Poniżej film wizualizujący orbitę halo wokół punktu libracyjnego L2.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.