środa, 22 grudnia 2021

Kolejne opóźnienie startu Ariane 5 z JWST. Aktualizacja 23.12.2021Z powodu niekorzystnej prognozy pogody na dzień 24 grudnia, start rakiety nośnej Ariane 5 z James Webb Space Telescope został przesunięty na następny dzień: na 25 grudnia o godzinie 13:20 czasu polskiego. Kolejna decyzja o kontynuowaniu przygotowań do startu lub o kolejnym opóźnieniu zostanie podjęta dziś (22 grudnia) późno w nocy czasu polskiego. Obecnie rakieta Ariane 5 z teleskopem JWST znajduje się w Budynku Montażu Końcowego (Final Assembly Building).

W dniu wczorajszym rakieta nośna Ariane 5 i James Webb Space Telescope przeszli pomyślnie sprawdzian gotowości do startu (Launch Readiness Review) - sprawdzian ten potwierdza, że wszystkie niezbędne prace obsługowe przy rakiecie nośnej i teleskopie zostały pomyślnie zakończone. Dodatkowo zespół kontroli misji JWST w Space Telescope and Science Institute w Baltimore (stan Maryland) przećwiczył wszystkie operacje, które zostaną przeprowadzone w dniu startu teleskopu.

Aktualizacja 23.12.2021

Po przeanalizowaniu najnowszych prognoz pogody, Arianespace potwierdziła datę startu na 25 grudnia o godzinie 13:20 czasu polskiego. W przypadku jakichkolwiek problemów z pogodą, okno startowe w tym dniu pozostanie otwarte przez kolejne 32 minuty - do 13:52. W dniu dzisiejszym (23 grudnia) wczesnym rankiem czasu miejscowego (czyli około 13 czasu polskiego) rozpocznie się przewożenie Ariane 5 z teleskopem JWST na platformę startową ELA-3.

Zdjęcie:  NASA/Chris Gunn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.