piątek, 31 grudnia 2021

JWST: klapa AMF rozłożona, membrana ochronna osłony przeciwsłonecznej zwiniętaW dniu wczorajszym (30 grudnia) kontrolerzy misji teleskopu JWST przeprowadzili operację rozłożenia klapy AMF (Aft Momentum Flap), która rozpoczęła się tuż po 15:00 czasu polskiego i zajęła około osiem minut. Kolejną wykonaną czynnością było zwinięcie membrany chroniącej spakowaną osłonę przeciwsłoneczną na skrzydłach UPS - z kolei ta procedura trwała około godziny i zakończyła się o 18:27 czasu polskiego.

Klapa AMF pozwoli zminimalizować wpływ ciśnienia światła słonecznego wywieranego na osłonę przeciwsłoneczną, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa do kontroli orientacji przestrzennej teleskopu (konkretnie do tzw. rozładowania pędu - czy też momentu pędu - akumulującego się na kołach reakcyjnych). Z kolei membrana chroniła przed uszkodzeniami delikatną osłonę przeciwsłoneczną.

Obecnie - z rozłożoną klapą AMF i zwiniętą membraną ochronną - teleskop JWST jest gotowy do przeprowadzenia skomplikowanej, trzydniowej procedury rozłożenia ogromnej (długość 21,197 metrów, szerokość 14,162 metrów), pięciowarstwowej osłony przeciwsłonecznej. Na dzień dzisiejszy zaplanowano (start około 15:20 czasu polskiego) rozłożenie dwóch bocznych masztów (+J2 i -J2), dzięki czemu osłona osiągnie swoją pełną szerokość.

Na powyższym zdjęciu przedstawiony jest stan JWST w chwili obecnej: widać rozłożoną klapę AMF (na końcu tylnego skrzydła UPS) oraz odsłoniętą srebrną powłokę osłony przeciwsłonecznej. Poniżej film prezentujący moment oddzielenia się Teleskopu JWST od drugiego stopnia rakiety nośnej oraz moment rozłożenia panela baterii słonecznych.

Zdjęcie: NASA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.