piątek, 23 lipca 2021

Perseverance przygotowuje się do poboru pierwszej próbki gruntuOd rozpoczęcia swojej misji łazik Perseverance przemieścił się około 1,5 kilometra na południe i dotarł do miejsca, gdzie powierzchnia marsjańska pokryta jest jasnymi płytami skalnymi (swoim ułożeniem przypominają nieco ziemski bruk). Zostało ono nazwane "Crater Floor Fractued Rough" (w wolnym tłumaczeniu "Mocno Pokiereszowane Dno Krateru") i w kolejnych dniach będzie miejscem z którego zostanie pobrana pierwsza próbka skał do późniejszego przetransportowania na Ziemię.

Proces poboru próbki skał przez Perseverance jest bardzo złożony i potrwa około 11 dni. W pierwszej kroku zostanie wybrany punkt poboru próbki oraz drugie identyczne pod względem geologicznym miejsce, w którym za pomocą zestawu przyrządów przeprowadzone będą badania porównawcze. W drugim kroku miejsce porównawcze zostanie zeszlifowane i oczyszczone (w celu odsłonięcia świeżej warstwy skał) a następnie będzie dokładnie przeanalizowane przez instrumenty SHERLOC, PIXL, WATSON. Użyty zostanie również instrument SuperCam (laser) oraz kamera Mastcam-Z. W trzecim kroku pomocą wiertła koronkowego pobrany zostanie rdzeń skalny (wielkości kredy tablicowej) i umieszczony w specjalnym tytanowym pojemniku. Pobrana próbka skały zostanie jeszcze zmierzona oraz sfotografowana a następnie pojemnik zostanie szczelnie zamknięty i zmagazynowany w łaziku.

Droga łazika Perseverance w trakcie ostatnich dni, lokalizacja "Crater Floor Fractured Rough" oraz miejsce lądowania helikoptera Ingenuity po dziewiątym locie.

Chociaż sam system poboru próbek (Sample Caching System) jest technicznym majstersztykiem, to największym wyzwaniem inżynieryjnym było wykonanie i sterylizacja pojemników na próbki marsjańskie (naukowcy muszą być pewni, że ewentualne ślady materii organicznej rzeczywiście pochodzą z Marsa). Perseverance posiada łącznie 43 pojemniki na próbki skał i gruntu.

Obecny plan misji Mars Sample Return obejmuje wystrzelenie z Ziemi w 2026 roku trzech próbników: amerykańskiego lądownika z 3-metrową rakietą startową, europejskiego lądownika z łazikiem (na razie nie wiadomo czy będą to dwa oddzielne lądowniki czy jeden wspólny) oraz orbitera napędowego (ESA). Po wylądowaniu na powierzchni Marsa (sierpień 2028) łazik zgromadzi próbki zostawione przez Perseverance i przekaże je do kapsuły w rakiecie. Start rakiety z kapsułą nastąpi wiosną 2029, następnie po przechwyceniu kapsuły przez orbiter napędowy, rozpocznie się jej podróż powrotna na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze próbki marsjańskie dotrą na Ziemię w 2031 roku.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Zdjęcie mapy: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona, Jaka Pelan/Arkeomapia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.