środa, 28 lipca 2021

Zakończono testy środowiskowe sondy JUICEPo miesiącu intensywnego testowania sondy JUICE, 15 lipca 2021 komora próżniowo-termiczna została ponownie otwarta. Zakończyła się tym samym seria testów środowiskowych, które dały inżynierom odpowiedź jak sonda zachowuje się zarówno w ekstremalnej wysokiej (około 250° C) jak i bardzo niskiej (-180° C) temperaturze w warunkach próżni kosmicznej.

Testy prowadzono w największej w Europie komorze próżniowo-termicznej zwanej Large Space Simulator (LSS), która znajduje się w Europejskim Centrum Testowym w Noordwijk (Holandia). Obecnie sonda oczekuje na transport do Tuluzy, gdzie przeprowadzona zostanie ostatnia seria testów. Po ich zakończeniu sonda zostanie już przewieziona do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej, skąd w przyszłym roku zostanie wystrzelona w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Ariane 5.


Zdjęcie: ESA
Film: Lightcurve Films for ESA

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.