piątek, 23 grudnia 2022

Perseverance zdeponował na powierzchni Marsa pierwszy pojemnik z próbką

21 grudnia 2022 (Sol 653) łazik Perseverance zrzucił na powierzchnię marsjańską pierwszy pojemnik z próbką rdzenia skalnego. Próbka w zrzuconym pojemniku o nazwie "Malay" została pobrana z kamienia Issole 31 stycznia 2022 (Sol 337), gdy łazik znajdował się w rejonie South Seitah. Miejsce zrzutu zostało staranie wybrane - jest płaskie miejsce pozbawione większych kamieni i skał - nadano mu nazwę "Three Forks".  W ciągu kolejnych dwóch miesięcy łazik zrzuci w tym miejscu jeszcze dziewięć rezerwowych pojemników z próbkami rdzeni skalnych.

Dotychczas z każdego kamienia (wychodni skalnej) łazik Perseverance pobierał dwie próbki rdzenia skalnego: główną i zapasową. Główne próbki pozostaną zmagazynowane w łaziku aż do momentu przybycia lądownika Sample Retrieval Lander (SRL) - wówczas Perseverance podjedzie w jego pobliże i zrzuci próbki na powierzchnię (w zasięgu wysięgnika Sample Transfer Arm STA lądownika). Próbki zrzucone na "Three Forks" będą oczekiwać na podjęcie przez niewielki helikopter odbiorczy (dwie sztuki takowego zostaną dostarczone na pokładzie lądownika) - i również dostarczone w pobliże SRL.

Plan NASA zakłada dwa możliwe scenariusze: (1) łazik Perseverance pozostaje sprawny do czasu dotarcia lądownika SRL na powierzchnię - wówczas na Ziemię zostaną zabrane pojemniki zarówno główne jak i zapasowe; (2) łazik Perseverance ulega jakiejś awarii (np. awaria mechanizmu zrzucania pojemników na powierzchnię) - wówczas na Ziemię zostaną zabrane tylko próbki rezerwowe zdeponowane na "Three Forks".

Zdjęcie "Three Forks" z zaplanowanymi miejscami zrzucenia pojemników z próbkami (żółte kropki)Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Każde miejsce zrzucenia próbki zostanie dwukrotnie sfotografowane: zarówno przed operacją zrzucenia pojemnika jak i po niej - ułatwi to zdecydowanie zlokalizowanie pojemnika np. w przypadku jego przysypania przez piasek lub pył. Po każdej operacji zrzucenia kontrolerzy łazika muszą się również upewnić, że pojemnik nie stoczył się pod koła łazika lub nie upadł na sztorc (co utrudni lub nawet uniemożliwi jej podjęcie) . W tym ostatnim przypadku pojemnik zostanie przewrócony za pomocą wysięgnika łazika.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.