środa, 14 grudnia 2022

Czternasty przelot Parker Solar Probe w "pobliżu" Słońca

11 grudnia 2022 sonda słoneczna Parker Solar Probe po raz czternasty przeleciała w pobliżu Słońca. Największe zbliżenie sondy do powierzchni Słońca (8,5 milionów kilometrów) miało miejsce o godzinie 14:16 czasu polskiego - sonda poruszała się wówczas z prędkością 586 863 km/h. Jest to już piąty z kolei tak bliski przelot tej sondy obok naszej gwiazdy - pierwszy (rekordowy pod względem prędkości) miał miejsce 21 listopada 2021, drugi 25 lutego 2022, trzeci 2 czerwca 2022, natomiast czwarty 6 września br.

Bliski przelot rozpoczyna się gdy Parker Solar Probe znajduje się około 37,4 milionów kilometrów od Słońca i kończy gdy sonda ponownie osiąga taką odległość. Ze względu na na ogromny blask Słońca oraz ekstremalnie wysoką temperaturę, w trakcie bliskiego przelotu pozostają złożone anteny komunikacyjne oraz panele baterii słonecznych, a sonda działa w trybie w pełni autonomicznym (bez kontaktu z Ziemią). Po bliskim przelocie sonda ponownie rozkłada anteny komunikacyjne oraz panele baterii słonecznych. 14 bliski przelot Parker Solar Probe obok Słońca rozpoczął się 6 grudnia i potrwa do 16 grudnia br.

Następny przelot Parker Solar Probe w pobliżu Słońca będzie miał miejsce już 17 marca 2023. 16 października 2021 sonda przeleciała obok Wenus, w wyniku którego trajektoria sondy zbliżyła się do Słońca na odległość około 8,5 miliona kilometrów. Kolejny taki przelot obok tej planety nastąpi dopiero 21 sierpnia 2023 roku, po którym sonda zbliży się do Słońca na odległość nawet 7 milionów kilometrów.

Zdjęcie: Johns Hopkins APL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.