czwartek, 8 grudnia 2022

NEO Surveyor - nowy poszukiwacz planetoid NEO

6 grudnia 2022 amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o wyborze do realizacji nowej misji obserwacyjnej: NEO Surveyor. Celem misji obserwatorium jest kontynuacja programu poszukiwania obiektów bliskich orbicie Ziemi (z ang. Near Earth Object - NEO). Szczególnym celem jest poszukiwanie oraz określenie orbit większości planetoid potencjalnie niebezpiecznych (PAH) o średnicach ponad 140 metrów. Obserwatorium będzie również zdolne do wykrycia kilkudziesięciu tysięcy nowych obiektów NEO o rozmiarach do 30 metrów.

W NEO Surveyor zastosowane zostanie zwierciadło o średnicy 50 centymetrów o polu widzenia 11,56° oraz detektor typu HgCdTe (o matrycy 2048 na 2048 pikseli). Pasywnie chłodzony detektor (do 30 K) pozwoli na rejestrację promieniowania podczerwonego w zakresie od 4 μm do 10 μm. 1300-kilogramowe obserwatorium zostanie wyposażone w osłonę przeciwsłoneczną i umieszczone na orbicie halo wokół punktu libracyjnego L1 w układzie Słońce-Ziemia. Koszt budowy i wystrzelenia NEO Surveyor oszacowano na 1,2 miliarda dolarów. Przewidywana data startu: czerwiec 2028 roku.

Zdjęcie: NASA/JPL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.