piątek, 9 grudnia 2022

Perseverance: tranzyt Deimosa na tle tarczy Słońca

Łazik Perseverance był świadkiem kolejnego niezwykłego zjawiska na marsjańskim niebie. Zdarzenie to miało miejsce 5 grudnia br. (Sol 637) - wówczas to lewa kamera Mastcam-Z łazika uchwyciła około 1-minutowy (bo trwający od 9:08:44 do 9:09:39 lokalnego czasu słonecznego na Marsie) tranzyt jednego z księżyców Marsa - Deimosa - na tle tarczy Słońca. W odróżnieniu od wcześniejszego tranzytu Fobosa (z 18 listopada br.), Deimos dosłownie tylko "musnął" tarczę Słońca.

Mars ma dwa księżyce: większy (około 20 km średnicy) Fobos - ale krążący znacznie bliżej Marsa (około 9400 km) oraz mniejszy (około 12 km średnicy) Deimos - krążący w odległości 23 500 km). Zaćmienia Słońca przez te księżyce były już wielokrotnie obserwowane przez znajdujące się na powierzchni Marsa łaziki: Opportunity, Spirit oraz Curiosity, jednak dopiero kamera Perseverance sfotografowała to zjawisko z dużą rozdzielczością przestrzenną i czasową.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez lewą kamerę Mastcam-Z 5 grudnia 2022 (Sol 637) o godzinie 9:09:05 lokalnego czasu słonecznego na Marsie.

Poniżej film opracowany na podstawie zdjęć wykonanych przez łazika Perseverance.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/ASU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.