piątek, 30 grudnia 2022

Perseverance: trzeci pojemnik zrzucony!

29 grudnia 2022 (Sol 661) łazik Perseverance zrzucił na powierzchnię marsjańską trzeci pojemnik z próbką. Próbka regolitu w zrzuconym pojemniku o nazwie "Crosswind Lake" została pobrana z niewielkiej wydmy piaskowej "Observation Mountain" 7 grudnia 2022 (Sol 639), gdy łazik znajdował się w rejonie Delta Front. Miejsce zrzutu zostało staranie wybrane - jest płaskie miejsce pozbawione większych kamieni i skał - nadano mu nazwę "Three Forks". Pierwszy pojemnik został zrzucony 21 grudnia, natomiast drugi: 23 grudnia. W ciągu kolejnych tygodni łazik zrzuci w tym miejscu jeszcze siedem rezerwowych pojemników z próbkami rdzeni skalnych.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez kamerę SHERLOC WATSON znajdującą się na końcu automatycznego wysięgnika Perseverance. Zostało ono wykonane 29 grudnia 2022 (Sol 661) o godzinie 13:03:22 lokalnego czasu słonecznego na Marsie, chwilę po zrzuceniu pojemnika na powierzchnię.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.