sobota, 24 grudnia 2022

Perseverance: drugi pojemnik z próbką zrzucony

23 grudnia 2022 (Sol 655) łazik Perseverance zrzucił na powierzchnię marsjańską drugi pojemnik z próbką rdzenia skalnego. Próbka w zrzuconym pojemniku o nazwie "Megeik" została pobrana z wychodni skalnej Amalik 6 października 2022 (Sol 579), gdy łazik znajdował się już rejonie Delta Front. Miejsce zrzutu zostało staranie wybrane - jest płaskie miejsce pozbawione większych kamieni i skał - nadano mu nazwę "Three Forks". Pierwszy pojemnik został zrzucony 21 grudnia, w ciągu kolejnych kilku tygodni łazik zrzuci w tym miejscu jeszcze osiem rezerwowych pojemników z próbkami rdzeni skalnych.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez kamerę SHERLOC WATSON znajdującą się na końcu automatycznego wysięgnika Perseverance. Zostało ono wykonane 23 grudnia 2022 (Sol 655) o godzinie 13:40:34 lokalnego czasu słonecznego na Marsie, chwilę po zrzuceniu pojemnika na powierzchnię.

Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.